KOMPOST MAKİNASI

lorem ipsum dolor sit
TEKNİK BİLGİ

MODEL

YÖNTEM 5,5

YÖNTEM 20

YÖNTEM 100

YÖNTEM 200

YÖNTEM 400

ÖLÇÜLER(EN-BOY-YÜKSEKLİK

750/1150/1000 MM

1080/2000/1700 MM

1150/3000/2100 MM

1150/5450/2100 MM

2340/5450/2100 MM

METARYEL

AIS 304 PASLANMAZ ÇELİK

AIS 304 PASLANMAZ ÇELİK

AIS 304 PASLANMAZ ÇELİK

AIS 304 PASLANMAZ ÇELİK

AIS 304 PASLANMAZ ÇELİK

AĞIRLIK

80 KG

80 KG

900 KG

1800 KG

3600 KG

KAPASİTE [lt]

5,5 LT/GÜN

20 LT/GÜN

100 LT/GÜN

200 LT/GÜN

400 LT/GÜN

BESLEME GERİLİMİ

 

220 V

380 V / 3 FAZ

380 V / 3 FAZ

380 V / 3 FAZ

ORT. ELEKTRİK TÜKETİMİ

 

0,3 KW

3,5 KW /GÜN

4,5 KWw /GÜN

7 KW /GÜN

ÇALIŞMA SİSTEMİ

MANUEL

OTOMATİK

OTOMATİK

OTOMATİK

OTOMATİK

PARÇALAMA SİSTEMİ

MANUEL

MANUEL

PARÇALAYICI BICAK

PARÇALAYICI BICAK

PARÇALAYICI BICAK

HAVALANDIRMA SİSTEMİ

MANUEL

MANUEL

VAR

VAR

VAR

HAZNE KOMPOST GEÇİŞ

MANUEL

MANUEL

OTOMATİK

OTOMATİK

OTOMATİK

OTOMASYON

 

 

PLC

PLC

PLC

ÜRÜN BOŞALTMA

MANUEL

MANUEL

OTOMATİK

OTOMATİK

OTOMATİK

SICAKLIK SENSÖRÜ

 

 

OPSİYONEL

OPSİYONEL

OPSİYONEL

İÇ AYDINLATMA

 

 

OPSİYONEL

OPSİYONEL

OPSİYONEL


"KOMPOST MAKİNELERİ VE SIFIR ATIK" kataloğu indirmek için tıklayınız.


KOMPOST KAVRAMI

Kompost sebze/meyve atıkları, yemek artıkları, park/bahçe atıkları, çay/kahve posaları vb. biyobozunur maddelerin oksijenli ortamda mikroorganizmalar tarafından biyolojik olarak parçalanması sonucu ortaya çıkan toprak iyileştirici maddedir.

Organik atıkların nemli-oksijenli/oksijensiz ortamda mikroorganizmaların yardımı ile bozunarak toprak şartlandırıcı malzemeye dönüşmesi olayına Kompostlaştırma denilmektedir.

Kompostlaştırma sürecinde, organik madde, stabil organik kütle oluşuncaya kadar önce hızlı, daha sonra yavaş bir hızla ayrışır. İkinci kademe sonrasında yavaş ayrışan organik maddeler stabilize olur ve olgunlaşırlar.

KOMPOST CİHAZLARINI NEDEN KULLANMALIYIZ?

Doğada biyobozunur atıkların dönüşümü yavaş bir biçimde gerçekleşir. Sıfır Atık projesi kapsamında kullanılan kompost cihazının çalışması ile ise bu süreç mikroorganizmaların çalışmaları için uygun şartlar meydana getirildiği için hızlanır ve 4 hafta gibi bir sürede nihai kompost elde edilebilir. Sıfır Atık Projesi kapsamında kullanılan YC 100 ve YC 200 Kompost Cihazları Kompostlaştırma Sürecini hızlandırmak için otomatik parçalama ve karıştırma sistemine sahiptir.

Kompost Cihazlarının kullanımı ile ortaya verimli bir katı atık yönetim sistemi çıkmaktadır. Kütle hacim oranı çok daha yüksek olan ıslak biyobozunur atıklar başarı ile kaynağında ayrı yönetildiği takdirde geriye kuru yapıdaki temiz, kaliteli, sıkıştırılabilir ve kolay işlenebilir ambalaj atıklarını da içeren “karışık değerlendirilebilir atıklar” kalmaktadır. Islak biyobozunur atıklar kaynaklı toplama organizasyonunu olumsuz etkileyecek atıklar kaynağında yönetilmesi ile de kaliteli kompost elde etmek mümkün olacaktır.

KULLANILAN SANAYİ TİPİ CİHAZLARIN ÇALIŞMA SİSTEMİ

Kompost Makinesinde, yemek hazırlığı esnasında ve yemek sonrasında ortaya çıkan gıda atıkları, çay ve kahve posaları gibi her türlü biyobozunur gıda artıkları önce makineye ait parçalayıcı haznesinde fiziksel olarak parçalanıp sonra makine gövdesi içindeki oksijenli ortamda mikroorganizmalar vasıtasıyla belirli bir sürede biyolojik olarak parçalanarak komposta dönüşmektedir. Makinenin hazneleri arası ürün geçişinin otomatik dönen kollar sayesinde olması ile insan müdahalesi minimuma indirilerek operasyonun önemli ölçüde kolaylaştırılması sağlanmaktadır.

Makine; parçalayıcı haznesi, kompostlaşma aşamasında ürünü belirli periyotlarda karıştırarak havalandıran kompostlaştırma haznesi, kompost ürünün olgunlaşması için bekletildiği olgunlaşma haznesi ile kompakt bir yapıya sahiptir. Biyobozunur atıkların herhangi bir yere taşınmadan oluşum yerlerinde kompost ürüne dönüştürülmesini sağlayan kompost makinesi sayesinde atıklara kaynağında çözüm sağlamaktadır.

KOMPOSTUN FAYDALARI ORGANİK ATIKLARI DEĞERLENDİRİR

Bir yerde birikerek kirlilik yaratacak veya yakılarak hava kirliliğine yol açacak olan organik atıklar, doğal süreçler sayesinde faydalı ve değerli bir kaynağa dönüşür.

TOPRAK YAPISINI İYİLEŞTİRİR

Agregat (topaklaşma) sağlar. Çok killi veya kumlu topraklardaki organik madde miktarını artırdığı için agregat oluşumunu teşvik eder. Agregat ise, toprağın nefes almasını sağlar. Yağışsız dönemde toprakta nem tutar ve buharlaşmayı azaltır.

Fazla suyu sünger gibi emerek yağmurun neden olduğu erozyonu engeller. 100 kg kompost, yaklaşık 195-200 kg su tutabilir.

TOPRAĞIN HAVALANMASINI SAĞLAR

Toprağın üst kısmında havadar bir katman yaratarak, çeşitli toprak canlılarının hareket etmesine olanak tanıyan sağlıklı bir yüzey oluşturur. Bu sayede toprağın rahatça havalanmasını sağlar. Bitki kökleri rahatça hava aldığı zaman, potasyum alımı kolaylaşır.

BİTKİLERİN İHTİYACI OLAN ZAMANDA BESİN SAĞLAR (YAVAŞ SALINIM)

Tuz formundaki sentetik gübreler, suyla karıştığında bitkilerin doğrudan alabileceği bir forma girer ve bitkilere zorla içirilir.

Fazlasıysa bitkiler tarafından alınamadığı için toprağın altına sızarak yer altı sularının kirlenmesine yol açar. Kompost ise, bitkilerin istediği zamanda ve formda alabilecekleri besin maddesi içerir, yavaş salınımlıdır. Yalnızca besin kaynağı değildir, aynı zamanda besin deposudur.

TOPRAKTAKİ TOKSİNLERİ NÖTRALİZE EDER

Toprakta var olan toksik maddeler ve ağır metaller, bitkilerin kökleriyle alamayacağı bir forma dönüşür ve sabitlenir. Kompost, ciddi oranda kirlenmiş toprakların rehabilitasyonunda da kullanılır.

TOPRAĞIN pH DENGESİNİ DÜZENLER

pH seviyesi fazla yüksek veya düşük olduğunda, toprakta yeterli besin varsa bile bitkilerin bunları kullanması zorlaşabilir. Bol miktarda kompost eklenen topraklarda, bitkilerin ihtiyaç duyduğu pH seviyesi daha geniş bir aralığa yayılır ve daha esnek koşullar sağlanır. Büyümeyi hızlandırır ve bitkileri güçlendirir

Çok düşük yoğunlukta bile olsa, topraktaki hümik asit sayesinde bitki gelişiminin hızlandığı gözlemlenmiştir.

ATIK TÜRLERİ

Sıfır Atık” anlayışı ile atıklar kendi içinde 12 başlık altında toplanmaktadır. Bunların her birinin yanlış uygulamaları ve bu uygulamaların çevreye verdiği zarar bilinmeli; geri dönüşüm süreçleri belirtilen şekillerde uygulanmalıdır.

TEKNİK BİRİMİMİZDEN YARDIM ALMAK İÇİN

Tüm ürünlerimiz imalat ve işçilik hatalarına karşı müşterimizin tercihi doğrultusunda yıl veya saat bazlı olarak garanti kapsamındadır. Kullanım ve kullanıcı hataları ile sarf malzemeler garanti kapsamı dışındadır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

x