Şehirlerin temizliği artık yerli üretim elektirikli makinelerle yapılıyor. Albayrak Grubu şirketlerinden KADEME'nin ‘FTH 240’ isimli yerli temizlik ürünü, çevreye zarar vermeden, sıfır karbon salınımıyla çalışıyor. Bu vakumlu süpürgeler, temizlik görevlilerinin caddelerde bir günde yaptığı işi 4 saatte gerçekleştiriyor.

Albayrak Grubu bünyesinde faaliyet gösteren KADEME A.Ş., yüzde 100 yerli tasarım ve çevre dostu elle çekilir elektrikli vakumlu süpürgenin (FTH 240) imalatına başladı. Şirket, FTH 240 ile tüm belediyelerin ve özel şirketlerin kentsel temizlik için ihtiyaç duyduğu ekipmanların üretimini yapıyor. Yoğun insan gücü kullanılan araçların yüksek bedeller ödenerek yurt dışından ithal edildiği temizlik işinde, bu atılımın sektöre nefes aldırması bekleniyor. Doğaya zararlı salınım yapmayan FTH 240, elle kumanda edilen ileri ve geri sürüş sistemine sahip. Süpürme ve yürüme fonksiyonları için 2 ayrı elektrikli motoru bulunan ürün ile 8 saate kadar temizlik yapmak mümkün. Yeni nesil elektrikli cihazla, temizlik görevlilerinin sokak ve caddelerde bir günde yaptığı iş, sadece dört saatte gerçekleştirilebiliyor.

SEKTÖRE İVME KATACAK

Ürün yelpazelerine her geçen gün yenilerini eklediklerini belirten KADEME A.Ş. Genel Müdürü Kenan Çelik, yüzde 100 yerli üretim FHT 240'ın, teknik özellikleri ve uygun satış fiyatı ile hitap ettiği müşteri kitlesinin önemli ölçüde dikkatini çekeceğini söyledi. Projenin sektöre farklı bir soluk getireceğini vurgulayan Çelik, ürünün belediyeler, özel temizlik şirketleri, büyük alanlara sahip fabrikalar, organize sanayi bölgeleri ve üniversiteler tarafından kullanılabileceğini kaydetti.

TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK ÜRETİM TESİSİ

Kenan Çelik, temizlik sektöründe Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip olduklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Tek vardiya ile aylık 30 adet araç üstü vakumlu yol süpürme makinası üretebiliyoruz. Aynı zamanda 10 adet kamyon ile çekilir tip elevatörlü yol süpürme makinası, 20 adet traktör ile çekilir tip yol süpürme makinası ve 30 adet çekilir tip elektrikli yol süpürme makinası üretebiliyoruz. Türkiyenin aylık tüketim kapasitesini karşılayacak düzeydeyiz.” Avrupa'da elektrikli araçlara talebin çok fazla olduğunu anlatan Çelik, Türkiye'de de temizlik sektörünün çevreye duyarlı ürünlere ihtiyacının artmaya başladığını paylaştı. Çelik, ülkemizde sadece elektirikle çalışan temzilk araçları üretimi gerçekleştirerek, sektöre ivme katacaklarını söyledi.

35 ÜLKEYE İHRACAT HEDEFİ

KADEME A.Ş. Genel Müdürü Çelik, 2 yıl gibi bir süre içerisinde 11 farklı ülkeye ihracat yapan firmanın, 2017 içinde bu sayıyı 35 ülkeye çıkarmayı hedeflediğini ifade etti. 2023'te Avrupa'nın en büyük yol süpürgesi üretimini yapan ilk üç firma arasında olmak istediklerini aktaran Çelik, dünya markası yolunda bayi ağını ve ürün kalitesini artıran yatırımların süreceğini dile getirdi.

TEKNİK BİRİMİMİZDEN YARDIM ALMAK İÇİN

Tüm ürünlerimiz imalat ve işçilik hatalarına karşı müşterimizin tercihi doğrultusunda yıl veya saat bazlı olarak garanti kapsamındadır. Kullanım ve kullanıcı hataları ile sarf malzemeler garanti kapsamı dışındadır.